30-40
MAD TIL 2 DAGE - Kylling tikka masala med æbler og naanbrød
Du får alle ingredienser til at lave en dobbelt portion af kylling tikka masala. Du laver hele retten dag 1 og resterne skal blot varmes dag 2. Det er ekstra nemt og ret billigt.
Oplysninger om allergenerGlutenMælkHvedeLaktose
Ingredienser
Tryk på en ingrediens for at krydse den af
Det skal du bruge
Basisvarer:Salt, Olie, Peber
Næringsindhold per portion
- Energi
- 823 kcal
- Fedt
- 8 g
- Kulhydrater
- 131 g
- Protein
- 56 g
Klimaaftryk per portion
CO₂: 2.012 kg CO₂eOplysninger om allergener
Allergener er beregnet som vejledende information og er baseret på ingredienserne og ikke på "spor af". Venligst kontrollér indholdet af de varer, du modtager ved kassen.
Fremgangsmåde
Tryk på et trin for at krydse det af
- RisKog risene som anvist på posen.
- ForberedelsePil og hak løg. Flæk chili på langs, fjern kerner og frøvægge og hak fint (undlad eller reducér mængden, hvis du ikke vil have det så stærkt). Rens peberfrugt og skær i strimler. Skyl æblerne, fjern kærnehus og del i både. Læg æblerne i koldt vand.
- Kylling tikka masalaSvits kyllingestykkerne i olie i en stor gryde ca. 2 min. til de får farve. Tilsæt løg og chili og steg 1 min. mere. Tilføj peberfrugt, hakkede tomater, paprika, garam masala og pres hvidløg i. Lad retten simre under låg i ca. 5 min.
- Tag æblerne op af vandet, kom dem i retten og lad det simre yderligere 5 min. under låg. Smag til med salt og peber.
- TilbehørLun halvdelen af naanbrødene på begge sider på en brødrister. Skyl mynte, hak halvdelen og drys over retten. Servér med ris, naanbrød og yoghurt.
- DAG 2Hæld kylling tikka masala i en gryde, tilsæt ½ dl vand og varm op ved medium varme. Skru ned, når det begynder at koge og varm ca. 12 min. Kom risene i saucen eller overhæld dem med kogende vand og hæld vandet fra lige inden servering. Klargør tilbehør som i step 5.