30
MAD TIL 2 DAGE: Lune tortillas med kødfyld
Du får alle ingredienser til at lave en dobbelt portion af lune tortillas serveret med en kødsovs med masser af smag og farverige og sunde grøntsager. Et hit for børn i alle aldre. Du laver hele retten dag 1 og resterne skal blot varmes dag 2. Det er ekstra nemt og billigere.
Oplysninger om allergenerGlutenMælkHvedeLaktose
Ingredienser
Tryk på en ingrediens for at krydse den af
Det skal du bruge
Basisvarer:Olie, Salt, Peber
Næringsindhold per portion
- Energi
- 905 kcal
- Fedt
- 46 g
- Kulhydrater
- 67 g
- Protein
- 55 g
Klimaaftryk per portion
CO₂: 1.031 kg CO₂eOplysninger om allergener
Allergener er beregnet som vejledende information og er baseret på ingredienserne og ikke på "spor af". Venligst kontrollér indholdet af de varer, du modtager ved kassen.
Fremgangsmåde
Tryk på et trin for at krydse det af
- Skræl gulerødder. Skær 200 g gulerod til kødfyldet i små tern 1x1 cm, og gem resten af gulerødderne til senere. Pil og hak løg fint.
- Kom 1 spsk. olie i en gryde og varm op. Svits gulerødder, løg og kød i gryden, til kødet skifter farve.
- Kom 1½ dl tomatpuré (GEM 1 tsk til dip til dag 2), presset hvidløg og 1 tsk. spidskommen i gryden. Kog i 10-12 min. uden låg. Det skal være ret tyktflydende, tilsæt evt. lidt vand. Smag til med salt og peber.
- Tænd ovnen på 175 grader varmluft. Tag 4 tortillas ud af poserne og pak i stanniol, varm dem i ovnen ca. 8 min. Eller varm i microovn (uden stanniol) ca. 20 sek. pr. stk.
- Skær resten af gulerødderne i stave 1x5 cm. Skyl peberfrugt, fjern kerner og skær i stave. Skyl salat, skær eller riv i mindre stykker.
- Fyld tortillas med kødfyld, grøntsager, creme frisk og revet ost (husk gem resten til dag 2). TIPStil ingredienserne på bordet hver for sig, så hver fylder sin egen tortilla.
- DAG 2Tænd ovnen på 200 grader varmluft. Læg 4 tortillas ud på køkkenbordet, fordel kødfyld på hver, rul sammen og læg i et smurt ovnfast fad, drys resten af den revede ost over, sæt i ovnen 10-15 min til det er gennemvarmt og får farve. Server resten af grøntsager og salat til sammen med creme frisk blandet med 1 tsk. tomatpuré og lidt salt og peber.